Rozmowa o wartościach zbliża ludzi do siebie, jest wyrazem wzajemnej troski, buduje szacunek i zrozumienie. Warto w przedsiębiorstwie znaleźć czas i miejsce na spotkanie, podczas którego można się zatrzymać, skupić na współpracownikach i porozmawiać o tym, co naprawdę ważne.
Wyjście z roli
Warsztaty dla Firmy Karlik przeprowadziliśmy w lutym, kiedy większość z nas skupiona była na kolejnych projektach i działaniach, pracowała pełną parą i szukała nowych wyzwań. W rozpędzonej rzeczywistości udało nam się spotkać i zebrać pracowników Firmy Karlik z różnych działów – od serwisu i blacharni, przez kadry i PR, po księgowość – usiedliśmy przy wspólnym stole, żeby na chwilę się zatrzymać i porozmawiać o wartościach. Dla nas było to kolejne spotkanie z przedstawicielami biznesu dotyczące tego niezwykle ważnego tematu. Uczestnicy warsztatów znaleźli się natomiast w niecodziennej sytuacji – mogli wyjść z ról i schematów, które towarzyszą im na co dzień, lepiej się poznać, zrozumieć nawzajem swój punkt widzenia i często po raz pierwszy opowiedzieć swoim współpracownikom o tym, co jest dla nich naprawdę ważne.
Jak dbać o wartości?
Wspierając przedstawicieli biznesu w rozmowie o wartościach i w budowaniu troski o pracowników mamy okazję doświadczać, jak bardzo praca z tym tematem potrzebna jest w przedsiębiorstwach. Dzisiaj myślenie o tym, jakimi wartościami kieruje się firma, którą zarządzam i jak to wpływa na moich pracowników jest cechą każdego świadomego, zaangażowanego i mądrego lidera. Z radością obserwujemy, jak coraz więcej osób poddaje refleksji system wartości swoich przedsiębiorstw i jak na tym gruncie buduje jeszcze silniejsze, dobrze zarządzane, przynoszące zyski firmy, troszczące się o pracujących w nich ludzi. Prawdziwi liderzy bez obaw robią w swoich organizacjach miejsce na rozmowę o tym, co najważniejsze – potrafią słuchać swoich ludzi i chcą z nimi współdziałać. Wiedzą też, że taki dialog przynosi efekty w postaci zintegrowanego i ufającego sobie zespołu, będącego jednym z najcenniejszych zasobów firmy.
Troska
Współpracując z przedsiębiorcami i wpierając ich w budowaniu wartości nie posługujemy się gotowym schematem czy jedynym słusznym scenariuszem. Korzystamy ze sprawdzonych, wypracowanych we współpracy z ekspertami narzędzi, ale nasze spotkania planujemy i opracowujemy każdorazowo w odpowiedzi na potrzeby partnera. Pracując z Firmą Karlik nasze warsztaty nazwaliśmy #omtanke, wpisując się w tematykę drugiej serii projektu KarlikOnTour. Omtanke można rozumieć jako troskę o człowieka, środowisko, bezpieczeństwo. My postanowiliśmy odczytać to pojęcie jako troskę o pracowników i o siebie w miejscu pracy.
Moc rozmowy
Warsztaty odbyły się w przytulnych wnętrzach Restauracji Sarbinowska – zależało nam, żeby zrezygnować z typowej sali szkoleniowej i zapewnić uczestnikom swobodną, sprzyjającą wymianie poglądów atmosferę. W pierwszej części pracowaliśmy siedząc przy dużym stole, dzieląc się na grupy i rozmawiając o wartościach, które są ważne dla marki Volvo i Firmy Karlik. Potem przeszliśmy do części, w której uczestnicy, obdarzając się zaufaniem i sympatią, mówili o tym, co jest ważne dla każdego z nich. Zastanawialiśmy się nad tym, skąd biorą się nasze wartości i czy naprawdę realizujemy je w życiu, co decyduje o naszych wyborach i co ma na nie wpływ. Rozmawialiśmy też o tym, jak spójność wyznawanych przez nas wartości z wartościami firmy, dla której pracujemy, wpływa na nasz codzienny dobrostan, motywację i poczucie sensu w miejscu pracy. Jako prowadzący warsztaty ze wzruszeniem obserwowaliśmy uwagę, otwartość i życzliwość, którymi obdarzali się uczestnicy.
Twórcze działania
W drugiej części warsztatów pracowaliśmy w mniejszych zespołach tworząc instalacje dotyczące wartości. Podczas naszych działań Restauracja Sarbinowska przemieniła się w galerię sztuki, w której pojawiły się niezwykłe dzieła – uczestnicy dali upust swojej pomysłowości, zaskakując siebie nawzajem i nas wspaniałą wyobraźnią. Część kreatywna warsztatów, uruchamiająca potencjał twórczy pracowników, pozwoliła przełamać schematy w myśleniu, odkryć artystyczne talenty w zespole i była czasem świetnej zabawy. Na zakończenie odbył się wernisaż, podczas którego uczestnicy opowiadali o swoich instalacjach, dzieląc się z uśmiechem refleksjami dotyczącymi wartości. Zaproszenie pracowników do wspólnego działania sprawiło, że stali się oni współtwórcami nie tylko instalacji, ale też całego spotkania. Rozmowy o tym, co najważniejsze nie zakończyły się wraz z końcem warsztatów, lecz trwały jeszcze podczas lunchu. Mamy nadzieję, że zainicjowane podczas spotkania dyskusje towarzyszą uczestnikom w codziennej pracy i pomagają troszczyć się o siebie nawzajem.
Różnorodność i szacunek
Podczas spotkania z Firmą Karlik po raz kolejny widzieliśmy, jak rozmowa o wartościach otwiera ludzi na siebie, staje się podstawą rozumienia i szacunku. Wspólnie spędzony czas, pełen ciekawości drugiego człowieka i otwartości na innych może być dla każdej firmy najlepszą inwestycją. Rozmowa o wartościach wspiera bowiem budowanie wzajemnego zaufania i dobrego samopoczucia w zespole, sprawia, że kolega/koleżanka mijana raz na jakiś czas w biurze czy serwisie staje się osobą, dla której ważne są podobne wartości. Najczęściej bowiem podczas warsztatów okazuje się, że dla wielu z nas najważniejsze jest to samo: rodzina, zdrowie, spokój, bezpieczeństwo, troska o innych. Nawet jeśli rozumiemy te pojęcia nieco inaczej, możemy się spotkać, ponieważ są one dla nas tak samo cenne. W naszych firmach pracują również osoby, dla których najważniejsze są inne wartości, choćby takie, jak wolność, niezależność czy odwaga – poznanie ich pozwala na lepsze zrozumienie współpracowników, budowanie dobrych relacji oraz docenienie różnorodności panującej w naszych zespołach.
Omtanke dzisiaj
Kilka tygodni po spotkaniu z pracownikami Firmy Karlik otaczający nas świat uległ nagłej zmianie. Wszystko zwolniło, a pojęcie troski o pracowników i drugiego człowieka nabrało nowego wymiaru. Większość z nas ma teraz trochę więcej czasu, próbuje znaleźć niestandardowe sposoby działania, mierzy się z myślami, które jeszcze niedawno łatwo było odłożyć na bok w pędzącej rzeczywistości. W tym czasie, poszukując oparcia, warto pomyśleć o tym, co jest dla nas najważniejsze, dlatego wszystkim którzy chcieliby zastanowić się nad wartościami proponujemy krótkie ćwiczenie.
Ćwiczenie dla Ciebie
- Weź kartkę i coś do pisania. Wypisz 10 wartości, które dzisiaj, teraz, tutaj są dla Ciebie ważne. Nie cenzuruj ich, nie zastanawiaj się zbyt długo.
- Przyjrzyj się swojej liście i spośród wszystkich wypisanych wartości wybierz i zdefiniuj te trzy, które są dla Ciebie najważniejsze i które dają Ci oparcie w rzeczywistości, nawet w trudnych chwilach. Przyjrzyj się swojej liście i zastanów się, skąd wzięły się Twoje wartości. Poświęć na to dłuższą, spokojną chwilę. Możesz zadać sobie następujące pytania: Co wpłynęło na ten zestaw i co wpływa na niego na co dzień? Dlaczego akurat te wartości znalazły się w Twoim spisie? Czy gdybyś mógł coś zmienić na swojej liście, nie musząc liczyć się z konsekwencjami, wyglądałaby ona inaczej?
- Po chwili refleksji pomyśl, czy chciałbyś coś zmienić w Twojej liście – może chcesz dopisać lub wykreślić jakąś wartość? Może chcesz na nowo zdefiniować którąś z nich?
- Pomyśl przez chwilę, czy miałeś kiedyś okazję porozmawiać o wartościach w miejscu swojej pracy, czy wiesz, co jest ważne dla ludzi, z którymi współpracujesz. Jak myślisz, czy ich lista wartości byłaby podobna do Twojej?
- Zastanów się, czy w miejscu, w którym pracujesz możesz realizować wybrane wartości. Czy to, co jest dla Ciebie naprawdę ważne jest ważne też dla firmy/organizacji/instytucji, której jesteś częścią?
Dbajmy o siebie
Za jakiś czas, oby było to jak najszybciej, wrócimy do naszych miejsc pracy, podejmiemy kolejne działania, będziemy nawiązywać nowe relacje i dbać o te, które tworzą nasze przedsiębiorstwa, organizacje czy instytucje. Świadomość ważnych dla nas wartości i dążenie do spójności w tym obszarze naszego życia może być cenną refleksją, którą zabierzemy ze sobą na dalszą drogę, wychodząc z kryzysu. Jeśli natomiast zarządzamy przedsiębiorstwem, pamiętajmy, że rozmowa o wartościach może pomóc w budowaniu poczucia wspólnoty i współodpowiedzialności. Dbajmy o siebie, o to, co dla nas naprawdę ważne i ludzi wokół w duchu #omtanke.