4.8/5 - (16 votes)

Dziękujemy, że odwiedzasz naszą stronę!

Poprzez akcję #RazemDlaZiemi chcemy zachęcić Ciebie do podjęcia pierwszego kroku i wprowadzenia drobnych zmian w codziennym życiu, które przyczynią się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska w naszym najbliższym otoczeniu. Bo przecież nie chcemy przenosić się na Marsa. Recykling, Upcykling, Zero waste, segregacja śmieci – to pojęcia, o których słyszymy coraz częściej i głośniej. Być może, Ty już znasz sposoby na to, jak żyć bardziej ekologicznie, ale nie wiedzą o tym Twoi znajomi? Przypomnij je sobie wraz z nami i przystąp do wyzwań, o których piszemy na końcu tego tekstu.


„Kto oszczędza, ten ma” – szwedzkie przysłowie.

W języku szwedzkim istnieje słowo oznaczające „opiekę”, „troskę”, ale także „przemyśleć”. Tym słowem jest “omtanke” – zawiera ono w sobie filozofię ochrony tego, co najważniejsze. Omtanke to wkład marki Volvo w budowę lepszego społeczeństwa oraz ochronę ludzi i środowiska naturalnego poprzez budowanie współpracy w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także promocję bezpieczeństwa ruchu drogowego. Istnieje wiele sposobów na ograniczenie naszego wpływu na środowisko naturalne. Oto kilka z nich:


ZWRACAJ UWAGĘ NA MATERIAŁY I SKŁADNIKI

To ważne, z jakich materiałów wykonane są meble, których używamy, z czego zrobione są ubrania, które nosimy, kosmetyki i środki czystości, które stosujemy oraz jedzenie, które spożywamy. Zwracaj uwagę na to, z czego wytwarzane są produkty codziennego użytku i wybieraj te, które powstają z poszanowaniem natury i praw człowieka. Podpowiedzią będą oznaczenia, które potwierdzają, że podczas procesu produkcji zostały spełnione rygorystyczne normy ekologiczne. Więcej na temat słownika terminów sprawiedliwego handlu przeczytasz tutaj.


OGRANICZAJ ODPADKI

Wielu z nas zna zasadę „trzech r”: reduse, reuse, recycle (ograniczaj, wykorzystuj ponownie, przetwarzaj). Często zapominamy o pierwszym przykazaniu z tej listy, czyli „ograniczaj”. Ograniczenie ogólnego dziennego spożycia i zużycia prowadzi do zmniejszenia liczby odpadków. Kupuj mniej. Nie zawsze łatwo z czegoś zrezygnować, ale starając się ograniczać konsumpcyjne przyzwyczajenia, tworzymy w życiu przestrzeń dla innych, ważniejszych rzeczy, takich jak przeżycia i doświadczenia.


NIE KUPUJ WODY BUTELKOWANEJ

Jeśli tam, gdzie mieszkasz woda w kranie nadaje się do picia to zbędne jest kupowanie  jednorazowych plastikowych butelek . Zaopatrz się w butelkę wielokrotnego użytku i zabieraj ją do pracy czy na wyprawy rowerowe. Gdy woda w kranie nie nadaje się do picia, warto zamontować mechanizm filtrujący lub kupić filtr przelewowy.


OSZCZĘDZAJ ENERGIĘ

Aż 25 – 30 % ogółu zużywanej energii przeznaczane jest na oświetlenie. Zadbaj o to, by w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa światło było wyłączone. Wymień oświetlenie na żarówki typu LED, które mogą pracować sto razy dłużej niż świetlówki żarowe i jednocześnie zużywają mniej energii. Staraj się robić pranie, gdy pralka jest już pełna i jeśli to możliwe pierz w temperaturze nie większej niż 40 stopni. Używaj akumulatorów, a nie baterii jednorazowych. Zmień ustawienia wyświetlacza w telefonie, czy musi być taki jasny?


PLANETA ALBO PLASTIK

Dołącz do akcji społecznej #planetaalboplastik, zainicjowanej przez National Gepgraphic, która ma na celu ograniczenie kupowania i wyrzucania plastiku. Z pewnością słyszałeś lub czytałaś o szkodliwości jednorazowego plastiku. Nic jednak nie działa lepiej na wyobraźnię niż kilka danych statystycznych: co roku zużywamy 1 bilion plastikowych toreb (tysiąc miliardów); jeśli ludzkość w prognozowanym tempie będzie produkować i wyrzucać plastik gdzie popadnie, to w 2050 roku w oceanach znajdzie się więcej plastiku niż ryb (jeśli chodzi o masę), a tylko 14 procent plastiku jest poddawane recyklingowi.


UŚWIADAMIAJ NAJMŁODSZYCH

Dobre nawyki zaczynają się wcześnie, dlatego staraj się, by dzieci szanowały środowisko. Ucz je skąd bierze się jedzenie i uświadamiaj w kwestiach konsumpcji i odpadów. Naucz je segregacji śmieci, to może być ciekawa i pouczająca zabawa. Pokaż dzieciom, że mimo iż nasze pokolenie znacząco zniszczyło środowisko i klimat, to staramy się coś z tym zrobić. Że warto o to walczyć.


KUPUJ LOKALNIE

Kiedy tylko możesz, zamiast jechać do centrum handlowego staraj się kupować w lokalnym sklepie, , oszczędzisz nie tylko czas, ale też wpłyniesz na rozwój lokalnej społeczności. Każdy produkt zanim trafi w nasze ręce jest wytwarzany, transportowany, przechowywany i sprzedawany – czasami przebywa bardzo długą drogę. Im dłuższa droga, tym większy ślad węglowy jej towarzyszy. Zanim zrobisz zakupy, zastanów się jaką drogę musiał przebyć do Ciebie dany towar.


OSZCZĘDZAJ WODĘ

Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz. Nie zapełniaj całkowicie czajnika. Nie przepłukuj naczyń przed włożeniem do zmywarki. Urządzenie to nie wymaga wcześniejszego opłukania naczyń, pamiętaj jednak żeby zeskrobać resztki jedzenia. Wybierz prysznic zamiast wanny i pójdź o krok dalej, zakręć wodę kiedy się namydlasz. Zakręć wodę kiedy myjesz zęby. Zaleca się, żeby poświęcać dwie minuty na każde mycie zębów. Każda minuta odkręconego w tym czasie kranu to 6 litrów wody.

 


WSPIERAJ NATURĘ

Z pewnością w Twojej okolicy działa organizacja proekologiczna, której zawsze przyda się dodatkowa para rąk do pracy i która chętnie przyjmie dodatkowe fundusze. A może masz na tyle odwagi i siły, by zebrać lokalną społeczność i pozbierać śmieci w okolicy?


PODEJMIJ WYZWANIE

Każde podjęte wyzwanie to małe zwycięstwo. Zrób to dla siebie, swoich bliskich, dla następnego pokolenia. Jeśli zechcesz zachęcić znajomych do brania z Ciebie przykładu i pochwalisz się swoją „akcją” w mediach społecznościowych to użyj #RazemDlaZiemi. Pokażmy, że jest nas więcej!

Poniżej przygotowaliśmy 15 wyzwań. W ostatnim z nich możemy wziąć udział wspólnie.


WYZWANIA #RazemDlaZiemi

#1 Spróbuj przez 7 dni tak planować swoje zakupy, by nie korzystać w ogóle z płatnych reklamówek w sklepach (być może wejdzie Ci to w nawyk i uda Ci się całkowicie zrezygnować z „foliówek”)

#2 W ciągu najbliższych 14 dni wybierając się w podróż po mieście trzy razy skorzystaj z komunikacji miejskiej lub roweru czy deskorolki zamiast własnego samochodu.

#3 Spraw sobie kubek termiczny i korzystaj z niego, gdy zamawiasz kawę na stacji benzynowej czy w kawiarni na wynos.

#4 Sprawdź czy masz w domu stare aparaty telefoniczne, ładowarki lub baterie. Już dziś je przygotuj, a jutro oddaj do recyklingu. Możesz to zrobić w punktach zbierania elektrośmieci, na przykład tutaj: Poznań, ul. 28 czerwca 1956r. 284 lub tutaj: Poznań, ul. Wrzesińska 12

#5 Skróć prysznic o minutę. Będziesz zaskoczony, ile litrów wody można zużyć w ciągu jednej minuty. Każdego dnia możesz zaoszczędzić nawet 45 litrów wody. Kiedy najbliższa kąpiel?


#6 Odłącz wszystkie ładowarki w sprzętach, których nie używasz. Zrób to teraz. W trybie czuwania sprzęt wciąż pobiera energię. Średni tego koszt na rachunku za prąd w skali roku to około 150 złotych.

#7 Wspieraj ochronę pszczół https://greenpeace.pl/recurring/pszczoly/index.php?stage=stage2&campaign=bees&fundraiser=postap6

#8 Gdy następnym razem wybierzesz się na zakup ubrań, wybierz te typu organic cotton, bo do ich produkcji zużywa się bardzo mało wody.

#9 Zamiast plastikowych słomek wybierz te wielorazowego użytku. A może w ogóle nie potrzebujesz słomek?

#10 Kupując czekoladę zwróć uwagę, czy posiada oznaczenie UTZ. Znak UTZ Certified można znaleźć na opakowaniach produktów zawierających kawę, kakao, herbatę oraz orzechy laskowe. W ten sposób znakowane są surowce pochodzące ze zrównoważonych upraw.


#11 Nie jedz mięsa przez co najmniej dwa dni w tygodniu. Pomijając większe koszty produkcji samego mięsa, związane z potrzebą wyprodukowania dużej ilości pożywienia dla zwierząt hodowlanych, a czasami jego transportu zza granicy, przygotowanie mięsa wymaga dużej ilości wody. Przykładowo 1 kg wołowiny wymaga około 14,5 l wody.

#12 Robiąc zakupy nie pozostawiaj pojedynczych owoców.

#13 Reaguj, gdy woda leje się w przestrzeni publicznej, zakręcaj krany lub informuj odpowiednie osoby o awarii kranu czy spłuczki.

#14 Zastanów się, czy opróżnione słoiki po produktach spożywczych mogą posłużyć Ci do innych celów. Może skorzystasz z nich podczas przygotowywania konfitur, a może posłużą Ci do przechowania suszonych owoców, przypraw czy orzechów?

#15 Dołącz do akcji #RazemDlaZiemi, w której wraz z FUNDACJĄ RATUJ RYBY, będziemy sprzątać koryto Warty i zbierać pety i kapsle. O szczegółach będziemy informować w naszych mediach społecznościowych. Akcja planowana jest na 22 września 2021. Spotkajmy się nad Wartą!



Jeśli spojrzymy na ziemię i jej zasoby i pomyślimy o tym jak o pożyczce zaciągniętej u naszych dzieci, wtedy potrzeba działania na rzecz środowiska stanie się oczywista…a zatem DO DZIEŁA! Zróbmy to #RazemDlaZiemi


BIBLIOGRAFIA
„Żyj lagom. Szwedzka sztuka życia w harmonii” Anna Brones, Warszawa 2017
„Szwedzki sekret dobrego życia. Lagom” Lola A. Akestrom, Warszawa 2017
„W stylu lagom. 250 kroków do zrównoważonego i szczęśliwego życia” Olivier Johansson, Gliwice 2017
https://www.crazynauka.pl
www.wwf.pl
https://www.fairtrade.org.pl/

https://www.asc-aqua.org/what-you-can-do/